top of page
חיפוש

השימוש באלכוהול ברפואה הסינית

השימוש באלכוהול ברפואה הסינית


כיום אנו מכירים את האלכוהול בעולם הרוקחות הטבעית בעיקר בצורת ההכנה טינקטורה, בתהליך המיצוי אנו משרים את הצמח באלכוהול יחד עם מים למשך תקופה מסוימת שבמהלך התקופה האלכוהול יוצר פעילות כימית (extraction) ובכך ממצא את הרכיבים שבצמח.

יחד עם זאת ברפואה הסינית נעשה שימוש רחב באלכוהול במגוון שיטות הכנה כמו: כצמח בפורמולה, יינות רפואיים, עיבוד של צמחים, שימוש חיצוני ועוד'.

לאלכוהול ישנם תכונות אשר מאפיינות את הפעילות שלו לפי התאוריה של הרפואה הסינית, כמו בהסבר שבספר Tai ping[1]

" יין הוא התמצית של הגרעינים, הוא יוצר הרמוניה בגוף, מזין את רוח האדם ואת הצ'י שלו, יחד עם זאת מכיוון שהוא עז ומהיר (מפזר) מטבעו הוא עשוי להשפיע בצורה מסוכנת. "

היין נחשב לחם ורעיל, חריף, מתוק ומר.

ישנם מספר סוגים של אלכוהול המופקים ממקורות שונים ובעלי רמת אלכוהול משתנה:[2]


Huang jiu – יין צהוב, מופק מאורז או לתת והוא דומה יותר ליין היפני הנקרא סאקה.

Pu tao – יין ענבים, יין אדום, פחות נמצא בשימוש לצורך רפואי.

Bai jiu – יין לבן, הוא יין הנוצר מכל סוגי הדגנים, אבל בשונה מהיין הצהוב ריכוז האלכוהול בו גבוה יותר.

Gao liang jiu – מופק מדגן בשם דורה (sorghum) הוא נחשב ליין עם רמת האלכוהול הכי גבוה.


לאלכוהול תכונות מסוכנות ולכן השימוש שלו כשיטת הכנה אינו נפוץ ברפואה הסינית כמו שאר השיטות העיקריות: בישול, טחינת צמחים, גלולות ועוד'.


הרופא Jin Zi-jiu שחי בסוף המאה ה 19 מתייחס לסכנה שבאלכוהול:


" לאלכוהול יש טבע פראי, הוא פוגע ברוח האדם ומזיק לדם, הצ'י שלו חם והוא גורם לדלדול וקמילה (של הגוף)"

שימושים באלכוהול לצורך רפואי

1. צמח בפורמולה – כפי שראינו הטבע של האלכוהול הוא חם, חריף ומפזר ולכן ניתן להשתמש בו כצמח בפורמולה למצבים קשים של תקיעות כמו: כאבי חזה, כאבי מחזור וכאבי שרירים כמו למשל בפורמולה:

Gua Luo Xie Bai Bai Jiu Tang[3]

המטפלת במצבים של כאבי חזה וקוצר נשימה, מצב שהוא למעשה סוג של התקף לב, כאן היין אורז יסיים .בפיזור הצ'י והדם ופתיחת הערוצים

2. יינות רפואיים – שיטה זו דומה יותר למה שאנו מכירים כטינקטורה, בה משרים את הפורמולה (מספר צמחים) באלכוהול לתקופה של כמה שבועות עד חודש. ליינות הרפואיים מספר תפקידים א. חיזוק ומניעה – בעיקר בתקופות של החורף, האלכוהול יעזור לחמם ולחזק את הגוף יחד עם צמחים מחזקים. ב. טיפול בבעיות גידים ושרירים – בשילוב עם צמחים מזיני כבד, האלכוהול נכנס טוב יותר לרמת הדם ובכך מביא את הצמחים יותר עמוק לאיבר הכבד האחראי על הגידים. ג. מצבי רוח ולחות – האלכוהול בעל תכונה מפזרת יתאים למצבים של פגיעות בפרקים כתוצאה מלחות ורוח, ניתן גם בשימוש חיצוני.

3. עיבודי צמחים (Pao zhi) - ניתן להעביר את הצמח עיבוד בעזרת אלכוהול בדרכים הבאות: השרייה, שטיפה, הקפצה. בצורה זו אנו גורמים לצמח לפעול בצורה מהירה יותר במיוחד במצבים אקוטיים. ישנם צמחים שהשימוש בעיבוד באלכוהול אצלם נפוץ יותר צמחים כמו:

Da huang (Rheum palmatum rd), Dang gui (Angelica sinensis rd), Yan hu suo (Corydalis ambigua rd), Ru xiang (Boswelia frereana res)

כל צמח יכול לעבור עיבוד באלכוהול כל עוד זה מתאים לאבחנה ולאסטרטגיה הטיפולית.

סיכום

במאמר זה התמקדנו בשימוש באלכוהול ברפואה הסינית, ראינו שישנם כמה סוגי אלכוהול, ראינו את האופי החם המפזר והמניע של האלכוהול וגם הזהרות על השימוש באלכוהול בגלל האיכות הזאת שלו.

ראינו שהשימוש באלכוהול ברפואה הסינית די נפוץ ומשתמשים בו במגוון דרכים, כצמח בפורמולה, ביינות רפואיים וכשיטת עיבוד לצמח.

דעתי האישית עקב השימוש הנפוץ כיום בשיטות הכנה כמו טינקטורה או כחומר משמר לתמציות צמחים, על כל מטפל לקחת בחשבון את ההשפעת האלכוהול על המטופל, על הרכב הצמחים ועל ההבחנה.


[1]Tai Ping Sheng Hui Fang (Holy & Benevolent Formulas from the Tai Ping [Reign]) [2]Chinese Medicinal Wines & Elixirs - Bob Flaws [3]Jin gui yao lun - Gua Lou (Trichosanthes kirilowii ft), Xie Bai (Allium macrostemon bulb) Bai jiu (rice wine)


84 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page